Aktualności


Wywiad z Jamesem Worthy'm
2012-09-27 12:56:00 | autor: | Komentarze [3]

Tagi: james worthy, wywiady

Na osiem dni przed rozpoczęciem obozu treningowego, były gracz Los Angeles Lakers – James Worthy rozmawiał z Markiem Mediną z Los Angeles Times. Przed kilkoma dniami zamieściliśmy fragment wypowiedzi siedmiokrotnego uczestnika meczu gwiazd i trzykrotnego mistrza NBA z Jeziorowcami. Poniżej znajdziecie zaś pełny wywiad z nowym ekspertem Time Warner Cable, który w sezonie 2012/2013 będzie analizował grę 16-stokrotnego mistrza NBA w nowo powstałej stacji SportsNet.

Powiedziałeś ostatnio, że Lakersi wyglądają dobrze na „papierze”. Podobnie jest z fałszywym banknotem 100 dolarowym dopóki nie spróbujesz nim zapłacić. Czy jest coś konkretnego, co sprawia, że jesteś niepewny tegorocznej drużyny?

Nie ma szczególnego powodu mojej niepewności. To wynika z mojego doświadczenia i ze względu na wprowadzenie nowych aspektów do drużyny. Steve Nash to najważniejszy klucz tej drużyny. On jest rozgrywającym i trenerem na parkiecie. Ale za każdym razem, gdy implementujesz nowe elementy, potrzeba trochę czasu, aby to wszystko razem zadziałało. Ci gracze nigdy nie grali ze sobą razem i nigdy nie grali pod tym nowym systemem (Princeton Offense). Nie mamy również pewności, kiedy Dwight Howard będzie mógł grać w wyjściowym składzie. Wszystko to sprawia, że Lakers wyglądają dobrze na papierze. Zawsze gdy masz Dwighta Howarda w drużynie, to będziesz dobrze wyglądać na papierze. Lecz ich gra musi się skrystalizować. Kiedy był w Orlando to też często wyglądali dobrze na papierze... Nie możemy również zapomnieć o rozwoju Clippers. A Oklahoma City nadal wygląda świetnie. Nie można przyznać tytułu Lakersom, ot tak. Muszą wyjść na boisko i na niego zasłużyć. Wygląda to dobrze na papierze, ale Mike Brown musi jeszcze sprawić, aby to wszystko działało.

Czy siła Lakers jest wystarczająca do pokonania Oklahoma City?

Oklahoma City jest młodsza. Ale posiadanie Dwighta, Pau i Steve'a Nasha w jednym momencie na parkiecie robi ogromną różnicę. W zeszłym roku Ramon Sessions był młody. Zanim Lakers pozyskali Howarda, byli na drugim lub trzecim miejscu na Zachodzie. Ale dodanie 38-letniego Steve'a Nasha, który wciąż może grać na wysokim poziomie oraz Howarda, który może być ikoną organizacji, ponownie umieszcza ich na szczycie. Nie sądzę by zbyt wiele ludzi stawiało na porażki Lakersów przeciwko komukolwiek na zachodzie, oczywiście zakładając, że będą zdrowi. Jednak ciągle muszą sprawić, że tak się stanie.

A co z Miami Heat?

Będę musiał powiedzieć, że Miami ciągle ma niewielką przewagę, z prostej przyczyny – wygrali w zeszłym roku. Będzie dla nich o wiele łatwiej wygrać ponownie, ponieważ wiedzą jak z to zrobić. Do starego składu dodali Raya Allena i Rasharda Lewisa, mają więc niesamowitych punktujących i shooterów zza linii 7,24 m, wchodzących z ławki. Mają również najlepszego zawodnika w lidze – LeBrona Jamesa. Daje im przewagę, ponieważ są obrońcami tytułu.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki „za”, które przedstawiłeś i ilość talentu jaką posiadają Lakers, jak szybko spodziewasz się, że wszystko razem ze sobą zagra?

Poprzeczka została wysoko postawiona przez fanów i z całą pewnością mogę stwierdzić, że przez Mitcha Kupchaka, ludzi w zarządzie i sztab szkoleniowy również. Spójrzmy na gościa jak Pau Gasol, który jest zawodnikiem o sporych umiejętnościach. On ciągle jest w tej drużynie. Kobe szukający swojego szóstego mistrzostwa. Jest dla niego priorytetowa sprawa. Jednak aby to go zdobyć, będzie musiał oddać trochę gry Steve’owi i jemu pozwolić prowadzić drużynę. Kobe nie może zawsze rzucać. Nie sądzą, aby to było dłużej częścią jego dominacji. Kiedy spojrzysz na ławkę, byli na ostatnim miejscu pod względem produkcji w zeszłym roku. Teraz widzę tam interesujące elementy jak Antawn Jamison i Jodie Meeks. Oczekujemy, że szybko się połączą i zgrają. To nie są pierwszoroczniacy. Powinni z łatwością wpasować się w zespół.

Jak wcześnie? Na obozie treningowym? We wczesnej fazie sezonu?

Nie wiem czy jest możliwe dokonać tego na obozie treningowym, z prostej przyczyny, często grasz przeciwko swoim kolegom. Kiedy rozpoczną się mecze przedsezonowe i drużyny będą grały w aktualnych składach, sytuacja powinna wyklarować się na początku sezonu, w listopadzie lub grudniu. Dwight Howard również będzie musiał się wpasować. Nie jesteśmy pewni, kiedy dokładnie będzie do dyspozycji zespołu. Wszystko to sprawia ogromną różnicę. Dostaną trochę wspólnego czasu treningowego i rozegrają mecze przeciwko innym drużynom. Są ciągle jedną ze starszych drużyn, ale mają dobry rdzeń doświadczeń.

Czego potrzebują Lakers aby zmaksymalizować wykorzystanie talentu, który posiadają?

Piłka musi być w rękach Steve’a Nasha. Nie mieliśmy takiego rozgrywającego, od czasów Magica Johnsona. Steve Nash potrafi sprawić, że nawet Ray Charles i Stevie Wonder wyglądają dobrze na boisku. Steve wie jak grać ze skrzydłowymi. Sporo tej wiedzy zaczerpnął podczas grania w piłkę nożną w młodości. Wie jak grać środkiem, potrafi dostarczyć piłkę w taki sposób, że wystarczy ją włożyć do kosza. Nie sądzę, aby większość gry opierała się na bieganiu. Jednak uważam, że umiejętność podawania Steve’a Nasha z pewnością pozwoli zdobyć wiele punktów z szybkich kontr. Atak będzie oparty o pick-and-rolle i może o izolacje z Stevem i Kobem.
W zeszłym roku, próbowali grać pick-and-rolle z Andrew Bynumem i Pau Gasolem, ale grali za dużo izolacji na Kobego. Sądzę, że to powinno ulec zmianie. Nie uważam, aby uwaga defensywy powinna być skupiona cały czas na Bryancie. Zakładam, że będzie więcej możliwości, aby gra była łatwiejsza dla wszystkich.

Co będzie kluczem dla Lakers by pozostali zdrowi?

To już będzie zależeć od sztabu trenerskiego. Trener Brown będzie musiał rozgryźć, jak używać ławki rezerwowych. Wygląda na to, że mogą wnieść spory wkład przy większej ilości minut. Będzie musiał zobaczyć jak długo będzie mógł grać Stevem Nashem i Kobe Bryantem… Następnie będzie musiał dostosować czas treningów, ponieważ jest to drużyna weteranów. Kluczem będzie monitorowanie tego wszystkiego. Z kontuzjami jest tak, że im starszy się stajesz, tym łatwiej przychodzą.

Jak to wyglądało za czasów kiedy ty grałeś?

Pat Riley nie zarządzał tak naprawdę minutami gry (śmiech). Zakładam, że między innymi dlatego nasze kariery trwały krócej. Zrobił to tylko raz, kiedy dostaliśmy się do Playoffs. Jeśli chcieliśmy odpoczynku, musieliśmy się pospieszyć i zapewnić sobie pierwsze miejsce w tabeli. Wtedy zaczął zmniejszać liczbę treningów. Jeśli chodzi kwestię treningów to Pat Riley był w tym dobry. Potrzebował cię w czasie meczu. Jednak w późniejszej fazie sezonu, jeśli zauważył zmęczenie, dawał nam odpocząć odwołując trening.

Bez względu na to jak długo to potrwa, co Lakers muszą zrobić, aby złagodzić skutki nieobecności Howarda?

Nie wiem co Brown ma zamiar zrobić. Jordan Hill jest w odwodzie, więc może rzuci go na pozycje wysokiego skrzydłowego i przesunie Pau na centra. Ale będą w stanie przetrwać zanim Howard powróci. To utalentowana drużyna. Ławka rezerwowych będzie lepsza. Grali wcześniej bez Andrew Bynuma i Pau wskakiwał na wyższy poziom. To doświadczony zawodnik. Powinien być w stanie zaadaptować się do gry pick-and-roll, którą Nash prawdopodobnie będzie prowadzić. Sądzę, że będą w stanie przetrwać do powrotu Dwighta. Jednak nie słyszałem żadnej konkretnej daty na temat jego powrotu. Nikt tego nie wie, dopóki on nie dostanie parę łokci i przyzwyczai się z powrotem do boiskowego kontaktu.

Wspomniałeś wcześniej, że nie podobał ci się sposób w jaki Howard opuścił Orlando. W jaki sposób podchodzi do zmiany swojej mentalności?

Jestem starą wygą. Preferuję starą szkołę. Po prostu rób swoją robotę po cichu, systematycznie. Ogranicz zakłócenia, które mogą cię rozproszyć. Nie angażuj się zbytnio w media. Im szybciej się tu odnajdzie i zrozumie, że to jest organizacja żądna zwycięstw i nie ma potrzeby, żeby zbyt dużo o gadać, tym lepiej. On musi po prostu grać. Wiem, że żyjemy w czasach, gdzie bez marketingu ani rusz. Mieliśmy Shaqa jako Supermana. Teraz mamy Supermana II. Jednak my chcemy mistrzostw i wiem, że on też tego chce. Jeśli tego dokona, wtedy będzie mógł sobie gadać o czym chce.

Jeżeli chodzi o ławkę, w jaki sposób oceniasz, że jest to dobra formacja?

Defensywnie powinni być w stanie utrzymać wynik. Będą musieli również zdobywać punkty. Niektóre drużyny potrafią zdobywać naprawdę dużo punktów. To musi być stabilne. Jeśli będą zdobywać tylko 15 punktów na mecz, to obrona ławki musi być szczelna. Jednak ławka potrzebuje większej produkcji, niż tylko to. Gra ławki to jedyny sposób dla Mike’a Browna, aby ograniczyć minuty zawodników z pierwszej piątki.

Jak porównałbyś presję, z którą zmierzy się Mike Brown zarządzając tak utalentowaną drużyną, z tą, z poprzedniego roku, kiedy mieli ograniczony obóz treningowy i musiał zmierzyć się z nowo budowanym składem?

Należy mu dać kredyt zaufania. W poprzednim sezonie mieli trudny początek, ze względu na lockout i dojście nowego trenera. On głównie zbierał informacje i niekoniecznie starał się wszystkich zadowolić, ale starał się słuchać wszystkich i wprowadzać dobre pomysły. W tym roku Mike będzie miał więcej kontroli. Nie, że jej nie miał, tylko będzie bardziej określony na to co będzie robił. Nie będzie potrzebował, aż takiego wkładu. Sprowadził Bernie Bickerstaffa, który jest świetnym umysłem jeśli chodzi o grę w ataku i zna się na tym od dawna. Bernie wprowadzi do sztabu szkoleniowego sporo stabilizacji.

Więcej świeżych informacji o Los Angeles Lakers znajdziesz na naszym fanpage'u na Facebooku.

Komentarze [3]

patrykm

Mamy nadzieję, że takie wywiady zaspokajają wasze pragnienie wiedzy, na temat Lakers od środka, z bezpośrednich źródeł. W komentarzach lub na facebooku, możecie pisać jakie formy, naszych publikacji najbardziej lubicie. Będzie to niezwykle pomocne dla nas, abyśmy dla Was mogli rozwijać stronę.

airmax

Wywiady z takimi ludźmi to zawsze gratka dla kibica LAL. Robicie tu świetną robotę i dziwi mnie brak komentarzy.

Co do wywiadu to zgadzam się w większości z Worthym. Póki co LAL jest kandydatem do mistrzostwa ale nie jest głównym faworytem. Mam nadzieję, że taki stan rzeczy zmieni się po tych 40-50 meczach RS.

devilll

Dokładnie, świetna robota ponowie, czym więcej takich wywiadów, tym lepiej, świetnie się je czyta...

Aby komentować artykuły na stronie musisz być zalogowany

Lakers.pl on Facebook

Polub nasz profil:

Logowanie / Rejestracja

Zapamiętaj

REKLAMA

Konferencja Zachodnia

TeamWP%GBSeriaDW
1Warriors6715.8170.0W136-531-10
2Spurs6121.7446.0L331-1030-11
3Rockets5527.67112.0W130-1125-16
4Clippers5131.62216.0W729-1222-19
5Jazz5131.62216.0W229-1222-19
6Thunder4735.57320.0L128-1319-22
7Grizzlies4339.52424.0L224-1719-22
8Trail Blazers4141.50026.0L125-1616-25
Zobacz pełną tabelę

Ostatnie komentarze użytkowników

DJMbenga: Czas na najbardziej ekscytujący sezon NBA dla fanów Lakers od lat!! GO LAKERS

Ingram w All-Rookie Second Team! Komentarz opublikowany: 3 dni, 12 h temu

DJMbenga: LBJ W LAKERSACH - TO ZASŁUGUJE NA NEWS

Ingram w All-Rookie Second Team! Komentarz opublikowany: on 2/7/18

DJMbenga: LBJ i PG w Lakersach - forum ożywa :D

Ingram w All-Rookie Second Team! Komentarz opublikowany: on 30/6/18